top of page
Leaves

Uzmanlık Alanları

Çocuk-Ergen-Ebeveyn Psikolojisi

Ebeveyn ve çocuk arasındaki etkileşimi iyileştirmek, iletişimi kuvvetlendirmek, çocuklardaki dikkat eksikliği, hiperaktivite, öfke nöbetleri, saldırganlık, karşı çıkma, söz dinlememe, gibi birçok davranış problemini azaltmak, ve çocuğun sosyal becerilerini ve işbirliğini artırmak adına ebeveyn ve çocuklarla çalışmalar yapmaktadır.

Çalıştığı konulardan bazıları:

Anne-Baba Eğitimi ve Danışmanlığı

Bilimsel ebeveynlik becerileri

Çocuklarda Uyku Problemleri

Çocuklarda Yeme Problemleri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB-ADHD)

Karşıt olma karşıt gelme bozukluğu (KOKGB-ODD)

Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB-OSD)

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB-PTSD)

Kaygı Bozuklukları

Uyum Bozuklukları

Tuvalet eğitimi

Kaka Tutma (Enkoprezi)

Ağlama ve Öfke Nöbetleri

Dikkat Eksikliği

Dikkat Dağınıklığı

Saldırganlık

Kardeş Kıskançlığı

Korku

İnatlaşma

Çekingenlik

Öğrenme Güçlüğü

Anksiyete

Okul zorlukları

Ergenlik Bunalımı

Travma

Boşanma Travması

Fobiler

Bağlanma Problemleri

Sınav Kaygısı

Tırnak Yeme

Gelişim Bozuklukları

Sosyal Fobi

Aile İçi İletişim Sorunları

Yetişkin Psikolojisi 

Yetişkinlerle yaptığı çalışmalarda kaygı bozuklukları, fobiler, obsesif kompulsif bozukluk, panik atak, depresyon, stresle başa çıkma ve öfke kontrolü gibi çeşitli konularda online terapi hizmeti vermektedir. 

Çalıştığı konulardan bazıları:

Majör Depresif Bozukluk

Panik Atak

Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB-PTSD)

Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Obsesif-Kompulsif Bozukluk

Depresyon

Stres

Özgüven Sorunu (Kendine Güven Sorunu)

Motivasyon Eksikliği

İlişki Problemleri

Yas (Matem)

Aile ve Çift Terapisi

Çiftlerle ve ailelerle yaptığı çalışmalarda, kişilerarası ilişkileri geliştirmeye yönelik online terapi hizmeti vermektedir. 

Çalıştığı konulardan bazıları:

Göç eden ailelere destek

Kişilerarası ilişkilerde bozukluklar

Tekrarlayan çatışmalar

Kopukluk duyguları

Cinsiyetle ilgili sorunlar

Dış stres faktörlerinden kaynaklanan zorluklar

Duygusal istismar, ihmal ve şiddet

Öfke kontrolü

Kıskançlık 

Ebeveyn-Çocuk Etkileşim Terapisi 
(Parent-Child Interaction Therapy, PCIT)

Yüksek lisans sürecinde New York, Manhattan’da bulunan özel bir klinik olan Manhattan Psychology Group’ta, Uzman Çocuk, Ergen ve Yetişkin Psikoloğu Dr. Chelsey Rosen ve Dr. Erika Stapert süpervizyonluğunda bir yıl süresince yaptığı stajda, hem teorik hem de pratikte tecrübe etme fırsatı bulduğu Parent-Child Interaction Therapy (PCIT) (Ebeveyn-Çocuk Etkileşim Terapisi) alanında uzmanlaşmıştır.

 

Yüksek lisans mezuniyeti sonrası, çocukların davranış sorunları ve bozukluklarının tedavisinde uluslararası alanda tanınan ve önde gelen çok saygın bir klinik araştırmacı olan Uzman Çocuk Psikoloğu Dr. Steven Kurtz'den Ebeveyn-Çocuk Etkileşim Terapisi (Parent-Child Interaction Therapy, PCIT) alanında New York, Manhattan'da yoğun birebir bir eğitim aldı.

 

Ebeveyn-Çocuk Etkileşim Terapisi (Parent-Child Interaction Therapy, PCIT), yıkıcı davranış bozukluğu olan 2-12 yaş arası küçük çocuklar için kanıta dayalı bir davranış tedavisidir. Genellikle küçük çocuklar için davranışsal tedavilerin "altın standardı" olarak adlandırılan PCIT’nin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB/ADHD), KARŞIT OLMA KARŞI GELME BOZUKLUĞU (KOKGB/ODD), Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB/OSD) ve travması olan çocuklarda davranışı iyileştirdiği gösterilmiştir. PCIT uyarlamalarının, kaygısı olan küçük çocuklar için de etkili olduğu gösterilmiştir. PCIT, ebeveynlere çocuklarıyla etkileşime girerken ebeveynlik becerilerinin canlı koçluğunu sağlar. Ebeveynler, çocuklarının davranışlarına dikkat etme biçimlerini geliştirmek ve olumsuz davranışlara sınırlar koymak için tasarlanmış sıralı bir şekilde etkili ebeveynlik becerilerini öğrenirler.

 

PCIT'in yapısı benzersizdir - ebeveyn ve çocuk bir "oyun odasında" otururken, terapist bitişik bir odada durur ve tek yönlü bir aynadan oyun odasına bakar. Çocukla oynarken, ebeveyn bir bluetooth veya kulaklık takar, böylece terapist ebeveyne gerçek zamanlı olarak belirli beceriler konusunda koçluk yapabilir. Bu benzersiz tedavi düzeni, telesağlık randevularına oldukça sorunsuz bir geçiş sağlar. Aileler, evde video konferansı kurarak telesağlık tabanlı PCIT’ye katılabilir ve bir klinikteymiş gibi aynı koçluk ve geri bildirimi alabilirler. Ayrıca araştırmalar, telesağlık tabanlı PCIT’nin klinik tabanlı PCIT kadar etkili olduğunu (hatta biraz daha etkili olduğunu) göstermiştir.

 

Randevular genellikle haftalık olarak programlanır. Ebeveynlere, evde çocukları ile birlikte PCIT becerilerini uygulamaları için günlük "ev ödevi" verilir. PCIT, ebeveynlik becerileri sayesinde semptomların iyileştirilmesinde belirli kriterlere ulaşmayı amaçlayan hedefe yönelik bir tedavidir. Birçok aile tedaviyi 12-20 seans arasında bitirebilmektedir. Tedaviyi bitiren aileler, yıkıcı davranışlar artarsa veya ebeveynler PCIT becerileriyle tekrar yola çıkmak isterse destek seansları alabilir.

PCIT Sonuçları:

PCIT'nin, gelişmiş bağlanma ve ebeveyn-çocuk ilişkisi, artan hedef odaklı davranış ve azaltılmış olumsuz davranışlar dahil olmak üzere çocuk sonuçlarında bir dizi iyileştirmeyi sağladığı gösterilmiştir. CDI ve PDI aşamaları farklı ebeveynlik becerilerine odaklandığından, ebeveynler genellikle her aşamada farklı sonuçlar görürler. CDI'da, çocuklar genellikle dikkat arama davranışında bir azalma ve ebeveyn-çocuk etkileşimlerinde gelişme gösterir; PDI'da çocuklar genellikle uyum, hayal kırıklığı toleransı ve kural çiğneme davranışında büyük bir gelişme gösterirler. Genel olarak, PCIT’nin aşağıdakileri yaptığı gösterilmiştir:

 

  • Ebeveyn-çocuk ilişkisini geliştirir

  • Ebeveynlik stresini azaltır

  • Komutlarla uyumluluğu artırır

  • Hedefe yönelik davranışı artırır

  • Saldırganlığı ve duygusal düzensizliği iyileştirir

  • Tartışma, mızmızlanma, tutturma ve dikkat çekme davranışını azaltır

  • Dürtüsel davranışı azaltır

  • Benlik saygısını geliştirir

  • Oyun becerilerini artırır

  • Hayal kırıklığı toleransını iyileştirir

  • Görevlere dikkati artırır 

  • Ebeveynle güvenli bağı güçlendirir

  • Çocuk davranışlarını yönetmede ebeveyn güvenini artırır

 

Kaynaklar:

 

http://www.pcit.org/what-is-pcit.html

https://www.kurtzpsychology.com/behavior-problems/what-is-parent-child-interaction-therapy/

https://www.pocketpcit.com/

My Approach
bottom of page