top of page

Hakkında

Uzman Klinik Psikolog Seda Sinem Çağlar, ebeveynler, çocuklar ve yetişkinlerle birlikte çalışmakta ve Türkçe-İngilizce online terapi hizmeti vermektedir.

 

Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji bölümünde onur derecesiyle tamamladıktan sonra, Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşerek New York’ta klinik çalışmalarına başlamıştır. Yüksek lisans eğitimini Walden University’de Clinical Psychology (Klinik Psikoloji) alanında tamamlamış ve bu süreçte New York’ta bulunan pek çok özel klinikte çalışmıştır. 

 

Bunlardan ilki olan New York, Manhattan'da bulunan Kurtz Psychology Consulting kliniğinin düzenlediği Mighty Mouth Kids Camp (çocuklardaki kaygı bozukluğu üzerine yapılan özel bir kamp) bünyesinde psikolog olarak çalışmıştır. Burada, kliniğin de sahibi olan ve uluslararası alanda tanınmış Uzman Çocuk Psikoloğu Dr. Steven Kurtz’ten kaygı konusunda birebir eğitim (anxiety training) almıştır. Bu süreçte, aynı klinikte bulunan Uzman Klinik Psikolog Dr. Kate Gibson ve Dr. Caroline Harvey süpervizyonluğunda çocuklarla birebir çalışmalar yapmıştır.

Yüksek lisans sürecinde, yine New York’ta bulunan ve özel bir klinik olan Manhattan Psychology Group’ta, Uzman Çocuk, Ergen ve Yetişkin Psikoloğu Dr. Chelsey Rosen ve Dr. Erika Stapert süpervizyonluğunda bir yıl süresince staj yapmıştır. Bu süreçte hem teorik hem de pratikte tecrübe etme fırsatı bulduğu, bilimsel olarak etkililiği “gold standard” (altın standart) olarak belirtilen Parent-Child Interaction Therapy (PCIT) (Ebeveyn-Çocuk Etkileşim Terapisi) alanında uzmanlaşmıştır.

Yüksek lisans mezuniyeti sonrası, çocukların davranış sorunları ve bozukluklarının tedavisinde uluslararası alanda tanınan ve önde gelen çok saygın bir klinik araştırmacı olan Uzman Çocuk Psikoloğu Dr. Steven Kurtz'den Ebeveyn-Çocuk Etkileşim Terapisi (Parent-Child Interaction Therapy, PCIT) alanında New York, Manhattan'da yoğun birebir bir eğitim aldı.

Verdiği online terapilerde, ebeveyn ve çocuk arasındaki etkileşimi iyileştirmek, iletişimi kuvvetlendirmek, çocuklardaki dikkat eksikliği, hiperaktivite, öfke nöbetleri, saldırganlık, karşı çıkma, söz dinlememe, gibi birçok davranış problemini azaltmak, ve çocuğun sosyal becerilerini ve işbirliğini artırmak adına ebeveyn ve çocuklarla çalışmalar yapmaktadır.

Yetişkin, Aile ve Çift Terapisi

Ebeveyn ve çocukların yanı sıra, yetişkinlerle, ailelerle ve çiftlerle de calışmalar yürütmektedir. Çalıştığı konulardan bazıları olan kaygı bozuklukları, fobiler, obsesif kompulsif bozukluk, panik atak, depresyon, ilişki problemleri, majör depresif bozukluk, motivasyon eksikliği, panik atak, obsesif-kompulsif bozukluk, özgüven sorunu, yaygın anksiyete bozukluğu, depresyon, stres, yas (matem), kıskançlık, kişilerarası ilişkilerde bozukluklar, göç eden ailelere destek, duygusal istismar, ihmal, şiddet, stresle başa çıkma ve öfke kontrolü gibi çeşitli konularda online terapi hizmeti vermektedir. 

My Approach
bottom of page